Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeróbka oryginalnego radia z XMena na MP3 :)
Autor Wiadomość
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5038
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 28 Luty 2010, 19:55   

Ostatnio, po ponad półrocznej przerwie, w końcu przerobiłem drugie radio bo jeździłem bez, gdyż tamto dałem żonie. :D Odrazu z tuningiem wyświetlacza.




Zobaczcie co robią Francuzi aby działało sterowanie z kierownicy. Podłączają nawet nowe radia pod stare aby tylko zmieniać głos w kierownicy :) Jak widać nie jest prosto przystosować nowe radio do naszego starego systemu. Nawet nie umieją żarówek wymieniać bo pali się tylko jedna w tym biednym radyjku :D



_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
virus6985
Połykacz szos


Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 2446
Paliwo: Diesel
Wersja:: Exclusive
Rok prod.:: 11
SKYPE - login: virus6985
Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 19
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 18 Sierpień 2010, 22:17   

Witam!

Jestem właśnie w trakcie przeróbki mojego radyjka na MP3 tak jak to robił robson. Mam jednak kilka pytań bo nie mogę sobie dać rady.

1. Pod które nóżki TEA6320 podpiąć wyjścia z transmitera mp3? (prawy, lewy kanał i wspólna masa)
2. Jak odłączyć przedwzmacniacz głowicy magnetofonowej?
3. Skąd brać napięcie +12V (mam problem bo po wpięciu się w przyciski czasami radio w kółko się resetuje a jak transmiter jest nie podłączony przyciski nie działają :( )
4. I jak zrobić układzik aby radio "widziało" kasetę (jakie elementy, parametry) i pod co to podpiąć bo już męczę się z tym cały dzień i nie mam bladego pojęcia jak to złożyć.

Nie jestem doświadczonym elektronikiem po prostu coś tam podłubie czasami ale już mi łeb pęka od grzebania przy tym radyjku a wiem, że może być jeszcze z niego całkiem niezła grajka :)

Pozdrawiam!

 
 
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5038
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 19 Sierpień 2010, 06:45   

ad. Masz opisane nóżki imput left i imput right. Już nie pamiętam ale łatwo to sprawdzić wrzucając kasetę i dotykając tych nóżek. Powinien być słyszalny przydźwięk 50Hz.
ad2. Wystarczy, że przetniesz ścieżki przed tymi namierzonymi nóżkami.
ad3. Ja zamierzyłem dużą diodę prostowniczą, która służy do tego aby nie spalić radia w przypadku odwrotnego podłączenia biegunów. Jest ona w rogu, między radiatorem a głowicą radia.
ad4 musisz pozwierać odpowiednie przewody, sprawdź jak to wygląda po włożeniu kasety. Musisz zmylić procek tak, żeby "myślał" iż jest kaseta cały czas w kieszeni. Na upartego możesz zostawić cały mechanizm, tylko, ze silniczek bedzie cały czas chodzil i kaseta ;)

Ogólnie to nie trzeba być specem aby to zrobić he he 8-)

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
virus6985
Połykacz szos


Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 2446
Paliwo: Diesel
Wersja:: Exclusive
Rok prod.:: 11
SKYPE - login: virus6985
Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 19
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 19 Sierpień 2010, 16:34   

Witam!

Dalej mam kilka problemów a teraz udokumentowanych zdjęciami.

1. Po wpięciu przełączników do zmiany utworu z transmitera pod przełączniki radyjka ^ i v utwory ładnie zmienia ale także zmienia się je przyciskami + i - od poziomu głośności co jest trochę uciążliwe.
2. Znalazłem odpowiedni kanał na TEA6320 ale po wpięciu się w tego scalaka, dźwięk który wydobywa się z radia jest ledwo słyszalny (głośność mp3 na poziomie 20 to tak jak może 3 na tunerze) i towarzyszy mu jakiś szum :( Co prawda nie odciąłem ścieżek od przedwzmacniacza ale czy nie powinno wtedy być przesterowanego dźwięku ?
3. Znalazłem jak pozwierać kabelki na złączu od kaseciaka aby radio "myślało", że kaseta jest w środku, ale aby dźwięk docierał na wyjście trzeba zewrzeć na chwilke i tylko raz przewody: czerwony i niebieski (zdjecie poniżej) i nie wiem jak to ominąć nie wywalając jakiegos przełącznika na wierzch radyjka.



opis:
zdj1: tu wpiąłem przewody sterujące zmianą utworów (ogólnie pod klawisze ^v na radiu)
zdj2: wyjście z transmitera wpiąłem w drugie od prawej nóżki scalaka TEA6320
zdj3: pozwierane przewody złącza kasetowego



p19081015080002.jpg
zdj.3
Plik ściągnięto 462 raz(y) 67,46 KB

p19081015080001.jpg
zdj.2
Plik ściągnięto 488 raz(y) 84,05 KB

p19081015070001.jpg
zdj.1
Plik ściągnięto 400 raz(y) 47,16 KB

 
 
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5038
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 21 Sierpień 2010, 05:56   

ad1. Podłącz to lepiej tak jak ja zrobiłem do jakiegoś nieużywanego przycisku. Może to byś np. przycisk zmiany taśmy na metal. Ja podłączyłem tylko do jednego bo i po co cofać utwory do tyłu skoro już się tego słuchało?!
ad2. Widocznie ja mam mocniejszy sygnał z transmittera. Spróbuj wpiąć sie tam gdzie są te dwa trymerki. Każdy jest od innego kanału. Szum masz bo przedwzmacniacz jest cały czas czynny a głowicy nie ma i wszystko wzmacnia. Nawet własne szumy tranzystorów. Najlepiej zewrzyj wejścia do masy.
ad3. U mnie to jakos działa... Muszę tylko wyłączyć i włączyć radio. Wtedy uaktywnia się tuner. Zaś gdy nacisnę "mode" to załącza się MP3

P.S.
Może kiedyś wpadne do tej Częstochowy to pogadamy. No chyba, że ty się wybierzesz w góry :)

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
virus6985
Połykacz szos


Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 2446
Paliwo: Diesel
Wersja:: Exclusive
Rok prod.:: 11
SKYPE - login: virus6985
Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 19
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 21 Sierpień 2010, 11:22   

Znajdę wolną chwilkę i pomęczę się z tym dalej. Dam znać co wymodziłem :D

Cytat:
Może kiedyś wpadne do tej Częstochowy to pogadamy. No chyba, że ty się wybierzesz w góry :)


A wpadaj, zapraszam :) A jak będę w okolicy Pieszyc też chętnie odwiedzę :D

 
 
bartek405

Mój samochód: XM
Poj. silnika (cm3): 3000
Paliwo: benzyna
Wersja:: break
Rok prod.:: 1994
Dołączył: 27 Lut 2011
Posty: 19
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 27 Luty 2011, 11:07   

Bardzo zainteresował mnie ten temat. Mam takie radio ale póki co używam kasety z kabelkiem

Macie może dokładne zdjęcia albo schematy jak i co podłączyć? Bo czytam wcześniejsze posty ale niewiele rozumiem, zielony jestem.



kaseta.jpg
KASETA
Plik ściągnięto 411 raz(y) 17,42 KB

Ostatnio zmieniony przez robson 4 Marzec 2011, 19:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
donalehandro
Mechanik



Mój samochód: citroen bx
Poj. silnika (cm3): 1900
Paliwo: diesel
Wersja:: hathback
Rok prod.:: 1987
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 27 Lis 2009
Posty: 780
Skąd: zabkowice slaskie
Wysłany: 27 Luty 2011, 12:28   

panowie! :mrgreen: kupic transmiter fm za 5 szelestow na alledrogo i po pticach :mrgreen:

_________________
chwalcie pana i podawajcie amunicje http://www.kortunal.com/news.php nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy
 
 
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5038
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 27 Luty 2011, 20:51   

donalehandro, Rozwiązanie proste ale jakość nędzna :(

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
olek550


Mój samochód: citroen-y: evasion,xm
Poj. silnika (cm3): 19002446
Paliwo: diesel
Wersja:: standard
Rok prod.:: 1995
SKYPE - login: aleksander_majewski
Dołączył: 24 Paź 2011
Posty: 14
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 29 Listopad 2011, 20:36   

Witam i pozdrawiam wszystkich.
Właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem xm'a Y4
Wymieniłem fabryczne głośniki bo już wiekowe i przymierzalem się do wymiany radyjka bo ciut głośniej i trzeszczy poprzedni właściciel zamontował oryginalne by działało sterowanie i działa.Tu dowiedziałem się,że lewy wyświetlacz przy kierownicy powinien pokazywać jak rozumiem to samo co radiowy u mnie nic nie pokazuje oprócz komunikatów dotyczących pojazdu są wszystkie wiersze co może być przyczyną. radio raczej przebuduje jak kolega robson aczkolwiek chodzi mi po głowie pomysł dołączenia drugiego pod wejście zmieniarki -ktoś próbował czegoś podobnego?( radio blaupunkt Hamburg MP57)
Czy elementy transmitera użyte do przeszczepu nie powodują wyłączenia wyświetlania komunikatów drogowych?czy można też usunąć szum i trzaski ? Czy taniej będzie zakupić drugie które nie trzeszczy po zwiększeniu głosnosci?
Pozdrawiam.
Ps.Brak mi doświadczenia i obeznania z umieszczaniem postów na forach dlatego proszę o nie usuwanie zapytania.

 
 
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5038
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 30 Listopad 2011, 07:20   

Jeżeli wyświetlacz nie wyświetla ci RDSu to pewnie masz jakąś ubogą wersję. Trzeba by wymienić na full wypas ;) TU są fotki i widać jaka jest różnica między tymi wyświetlaczami. A, że twoje radyjko trzeszczy to pewnie końcówka mocy poszła. Warto to naprawić niż robić girlandy z radyjek w samochodzie ;)
Odnośnie info drogowego to przy włączonej MP3 także się załącza jak jest na odpowiedniej stacji.

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
olek550


Mój samochód: citroen-y: evasion,xm
Poj. silnika (cm3): 19002446
Paliwo: diesel
Wersja:: standard
Rok prod.:: 1995
SKYPE - login: aleksander_majewski
Dołączył: 24 Paź 2011
Posty: 14
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 1 Grudzień 2011, 18:03   

Bardzo dziękuję za info.cytrynka w wersji slx(xm Y4 2.5td'94).bo pewnie o auto chodzi z tym wypasem.Dziś się dowiedziałem od poprzedniego właściciela,że czasami coś mu się pojawiało na wyświetlaczu oprócz kom.serwisowych auta,tak jak czasami działa tempomat umiejscowiony przy podłokietniku(bywa irytujące jak nagle się wyłącza,a miałem też przypadek zadziałania po jakiejś minucie od próby załączenia) .W sobotę zajrze pod wyświetlacz.


kolego klikamy na spację po znakach interpunkcyjnych
/ swoje 3 grosze dodał: robert
 
 
wojtis1990
Mechanik
Kudyba Wojciech



Mój samochód: Citroen XM / Xantia /C5 / Picasso
Poj. silnika (cm3): 2.1TD 2.0HDI 1.8
Paliwo: ON/PB/LPG
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 1992
Pomógł: 230 razy
Dołączył: 03 Maj 2013
Posty: 4381
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 28 Wrzesień 2013, 18:11   

Podepnę się bo znalazłem opis na elektroda.pl, jest to bardzo ciekawe rozwiązanie w starych radiach kasetowych.
Otóż w mojej Xsarze siedzi radyjko PHILIPS 22RC200/35 i dzięki powyższemu dorobiłem sobie wyjście AUX, na początku wywaliło mi bezpiecznik ale to było jakieś chwilowe zwarcie. Teraz wszystko działa bardzo ładnie i jakość dźwięku ma się na wysokim poziomie.
Tera mówię NIE wszystkim transmiterom i adapterom w postaci kasety.
Jak dorwę aparat to zrobię zdjęcie jak to u mnie wygląda.

_________________
Google album XM
Google album Picasso
Google album Mitsubishi MT1601D 4X4
Google album TZ4K14
 
 
wojtis1990
Mechanik
Kudyba Wojciech



Mój samochód: Citroen XM / Xantia /C5 / Picasso
Poj. silnika (cm3): 2.1TD 2.0HDI 1.8
Paliwo: ON/PB/LPG
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 1992
Pomógł: 230 razy
Dołączył: 03 Maj 2013
Posty: 4381
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 28 Wrzesień 2013, 21:02   

I za szybko się ucieszyłem, pojawił się błąd, mianowicie:
radyjko wyświetla zapamiętane stacje radiowe, szuka nowych ale ich nie odtwarza. Mp3 z aux'a odtwarza bardzo ładnie, a jak przełączę na radio to jest cisza. Co tu mogłem zepsuć ?

_________________
Google album XM
Google album Picasso
Google album Mitsubishi MT1601D 4X4
Google album TZ4K14
 
 
KefirrM

Mój samochód: Citroen Xantia
Poj. silnika (cm3): 1905
Paliwo: diesel
Wersja:: II
Rok prod.:: 1998
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 16
Skąd: Bielsko Biała
Wysłany: 29 Wrzesień 2013, 14:04   

A po tym jak spaliło bezpieczniki radyjko w ogóle działało czy sprawdzałeś tylko AUX ?

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA