Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Szarpie po wymianie oleju w skrzyni automatycznej
Autor Wiadomość
Mlynekk

Mój samochód: Citroen C5 HDI
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: ON
Wersja:: III X7 163km
Rok prod.:: 2011
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 16
Skąd: Kozienice
Wysłany: 19 Sierpień 2019, 15:25   Szarpie po wymianie oleju w skrzyni automatycznej

Wymieniłem olej w skrzyni automatycznej automatycznej (właściwie nie ja tylko warsztat). Raczej wymiana statyczna, bo z bańki 4l jeszcze niecały 1l został, olej prawidłowy sprawdzałem.

Czasami zdarza się jak startuję od 0 (np ze skrzyżowania) przeważnie na zimnym silniku (choć zdąża się i na ciepłym), że przy zmianie z 1 na 2 lub z 2 na 3 jest wysprzęglenie poprzedniego biegu (obroty idą do góry, bo noga na pedale gazu) i gwałtowne wbicie następnego biegu. Jest niezłe jeb..cie, boje się, że coś się w końcu rozsypie.

Co może być przyczyną? Czy możliwe, że "fachowcy" nie skorygowani licznika zużycia oleju skrzyni?

 
 
mariuszcytryna

Mój samochód: c5
Poj. silnika (cm3): 2,0
Paliwo: diesel
Wersja:: 2
Rok prod.:: 2006
Dołączył: 26 Kwi 2019
Posty: 137
Skąd: chechło
Wysłany: 20 Sierpień 2019, 18:31   

Powinno sie ten licznik wyzerować,ale skrzynia musi się tak jak by przyuczyć.Niektórzy nie zerują tylko cofaja do pewnej wartości.

 
 
jarulis
Mechanik



Mój samochód: C5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Sedan
Rok prod.:: 2010
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 491
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 21 Sierpień 2019, 07:44   

Kiedy była poprzednia wymiana oleju? Jaki aktualny przebieg?

_________________
Pozdrawiam! Jarek

https://www.pajacyk.pl/#index
 
 
Mlynekk

Mój samochód: Citroen C5 HDI
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: ON
Wersja:: III X7 163km
Rok prod.:: 2011
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 16
Skąd: Kozienice
Wysłany: 21 Sierpień 2019, 22:53   

165 tyś km. Jest to pierwsza wymiana. Poprzedni właściciel jest z tych co twierdzą, że w się nie wymienia oleju w automacie.

 
 
jarulis
Mechanik



Mój samochód: C5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Sedan
Rok prod.:: 2010
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 491
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 22 Sierpień 2019, 00:13   

W AL4 wymieniałem olej przed przebiegiem 120 kkm. Pierwszy raz. Zdrobiłem już dwie wymiany dynamiczne i nie ma problemów - 185 kkm.
Kiedyś ktoś mi to obrazowo przedstawił... jeśli w wannie wymienię połowę brudnej wody na czystą, to jest czysta? - ile razy trzeba wymienić połowę wanny, aby była czysta? ;)
Proponuję zrobić wymianę dynamiczną. Mam nadzieję, że nie jest za późno z Twoją skrzynią.

_________________
Pozdrawiam! Jarek

https://www.pajacyk.pl/#index
 
 
Pitcarn

Mój samochód: Citroen C5 break
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: HDI
Wersja:: Exclusive
Rok prod.:: 2006
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 170
Skąd: Wrocław
Wysłany: 22 Sierpień 2019, 18:21   

Masz X7 czyli skrzynię AM6 tu niestety często padają sterowniki hydrauliczne. .Jaki olej wlałeś? AM6b wymaga oleju specyfikacji jws3309 a późniejszy model AM6c oleju specyfikacji AW-1.Spróbowałbym wymiany oleju dynamicznie. Ja to robiłem przelewając skrzynię 10litrami oleju -mam taką samą skrzynię (rewizja b). Potem kasowanie licznika i względnie przyuczanie. U mnie ostatecznie potrzebna była wymiana sterownika. Kosztowało mnie to jakieś 2400zł (sterownik +uszczelka pokrywy+ olej).

 
 
jarulis
Mechanik



Mój samochód: C5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Sedan
Rok prod.:: 2010
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 491
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 22 Sierpień 2019, 21:07   

Jeśli ma AL4 może nie będzie żle, są prostsze i tańsze w serwisie.

_________________
Pozdrawiam! Jarek

https://www.pajacyk.pl/#index
 
 
Mlynekk

Mój samochód: Citroen C5 HDI
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: ON
Wersja:: III X7 163km
Rok prod.:: 2011
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 16
Skąd: Kozienice
Wysłany: 23 Sierpień 2019, 11:59   

Skrzynia jest AM6C1. Olej dla tej skrzyni był dobrze dobrany (JWS3324). Problem pojawia się tylko czasami i po wymianie, tyle, że nie była to wymiana dynamiczna. Spróbuje jeszcze wymiany dynamicznej, zobaczymy.

 
 
Pitcarn

Mój samochód: Citroen C5 break
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: HDI
Wersja:: Exclusive
Rok prod.:: 2006
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 170
Skąd: Wrocław
Wysłany: 23 Sierpień 2019, 12:36   

@jarulis skrzynia AL4 była tylko przy 2.0 benzyna (EW10A) w dieslach PSA dawało skrzynie AM6, ale to nie ma większego znaczenia. I jedna i druga ma swoje charakterystyczne bolączki ;)

@Mlynekk - wymień olej dynamicznie, bądź statycznie ale tak z 6-8 razy. Wyzeruj licznik zużycia lexią i opcjonalnie zrób adaptację jak w tym filmiku (od 12:20) https://www.youtube.com/watch?v=TntLBtRV1B8

Jeśli to nie pomoże to prawdopodobnie będzie trzeba wymieniać sterownik hydrauliczny co nie jest jakoś specjalnie trudne, jedynie kosztowne :( . Tyle z moich doświadczeń :)

 
 
Mlynekk

Mój samochód: Citroen C5 HDI
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: ON
Wersja:: III X7 163km
Rok prod.:: 2011
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 16
Skąd: Kozienice
Wysłany: 4 Wrzesień 2019, 08:28   

Podłączyłem diagboxa. Licznik zużycia oleju wskazywał "0". Zatem kliknąłem "wymianę oleju". Skrzynia zablokowała się na minutę. Pojeździłem spokojnie przez tydzień. Teraz jeżdżę już normalnie i jest duża poprawa. Nie zdarzyło mi się jeszcze owe "yebniecie", a i zmiana na R lub D - też zauważyłem, że nie ma szarpnięć. Zobaczymy - może będzie dobrze.

 
 
Cieplik

Mój samochód: Citroen C5 Tourer
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: kombi
Rok prod.:: 2015
Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 387
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13 Październik 2019, 12:02   

Podepnę się pod temat, aby nie otwierać nowego wątku... W moim aucie zostało przejechane ok. 80 tkm i raczej na pewno nie był wymieniany olej w skrzyni. Niemieccy "specjaliści" (serwis citroen-peugeot) twierdzili, że skrzynia jest bezobsługowa, hehe... Co do pracy skrzyni nie mam zastrzeżeń ale też jest to moja pierwsza taka skrzynia. Wolałbym nie czekać az pojawią się anomalie...
Z tego co wyczytałem (na tym i na innych forach) olej powinienem zmienić po 60 tkm, ale auto kupiłem z przebiegiem 76 tkm. Pewnie wszyscy mi poradzą niezwłocznie wymianę dynamiczną; sam też tak uważam ale pytanie gdzie zrobić to bezpiecznie? Słuszalem, że w tej branży jest mnóstwo szarlatanów. Kto zna uczciwego, dobrego fachowca do tych skrzyń na Dolnym Śląsku? Fizycznie sama wymianę oleju pewnie spokojnie mógłbym zrobić samemu ale nie mam pojęcia o tych mykach z elektroniką:diagnostyka temperatury, kasowanie przebiegu, adaptacje itp. Nie posiadam tez żadnych Lexii, DB i nie umiem z nich korzystać.

Liczę na Wasze wskazówki

 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4273
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: 13 Październik 2019, 12:32   

Cieplik, Chyba do Pedro z Kalisza masz najbliżej bo kolego to przerabiał jak chyba pamiętam:) Kwestia czy jest Ci w stanie pomóc.

 
 
Pyotrek

Mój samochód: C5
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: kombi
Rok prod.:: 2002
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 442
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13 Październik 2019, 13:52   

Cieplik napisał/a:
Pewnie wszyscy mi poradzą niezwłocznie wymianę dynamiczną


Z tą wymianą dynamiczną nie jest tak różowo, potrafi po taki zabiegu zabić skrzynię, ale nie zawsze, najprawdopodobniej wynika to z tego że nowy olej zaczyna mocno wymywać wszystko i ten brud zatyka kanały.

Jeśli przebieg jest autentyczny to dynamiczna przy większych niektórzy zalecają kilkukrotną statyczną.

 
 
Cieplik

Mój samochód: Citroen C5 Tourer
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: kombi
Rok prod.:: 2015
Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 387
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13 Październik 2019, 14:32   

Przebieg jest na 100 % prawdziwy; auto kupiłem od instytucji, dla nich "przekręt" z licznikiem mógłby być bardzo kosztowny... A zatem raczej dynamiczna?

 
 
Pyotrek

Mój samochód: C5
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: kombi
Rok prod.:: 2002
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 442
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14 Październik 2019, 01:59   Re: Szarpie po wymianie oleju w skrzyni automatycznej

Mlynekk napisał/a:
Czy możliwe, że "fachowcy" nie skorygowani licznika zużycia oleju skrzyni?


Możliwe że go skorygowali za bardzo czyli skasowali, możesz zrobić adaptację skrzyni, ewentulanie wbić wymianę.

Przy tym przebiegu dynamiczna powinna być ok.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA