Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
awaria skrzyni biegów - pomocy!
Autor Wiadomość
maciek_gi

Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 1998
Paliwo: benzyna
Wersja:: XM 2.0i Ambiance
Rok prod.:: 1991
Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15 Luty 2010, 10:08   awaria skrzyni biegów - pomocy!

Witam,

To mój pierwszy post tutaj. Szkoda że pisany w tak niemiłych okolicznościach...

Otóż od niecałego miesiąca mam Citroena XM 2.0 1991r, 121 KM.

Dotąd wszystko działało cacy, ale dziś w nocy miałem awarię: drążek zmiany biegów chodzi zupełnie luźno, w pełnym zakresie - bez podziału na 6 'przegródek'. Jak przesunę go do przodu to wrzuca mi trójkę, a jak w tył- czwórkę. Jakimś cudem udało mi się przejechać całe miasto w takim stanie, nawet wepchnąłem go na parking.

Niewykluczone że popełniłem jakiś 'grzech śmiertelny' typu zmiana biegu bez sprzęgła, czy zahaczenie o coś podwoziem - mam prawo jazdy od miesiąca, a cała sytuacja miała miejsce w ferworze walki ze śnieżycą. Choć nie przypominam sobie nic konkretnego - po prostu nagle drążek zaczął chodzić luźno.

Przypuszczam że bez wizyty u mechanika się nie obejdzie, ale chciałbym się dowiedzieć, czy to naprawa większego kalibru (np. wymiana całej skrzyni biegów), czy np. jakiś jeden mniejszy element - samochód jeździ. Dodam jeszcze że coś mam nie halo z elektryką: co chwilę przepala mi się bezpiecznik od wiatraka w silniku i zgłasza problem z płynem w chłodnicy.

Głupia sprawa bo egzemplarz jest w całkiem niezłym stanie i ze śmiesznym przebiegiem. Mam speca od cytrynek, ale gość zna się np. na hydraulice i elektryce, za to przy skrzyni biegów rozkłada ręce bo twierdzi że to element raczej niezawodny...

 
 
mhm
hydrocholik :)


Mój samochód: Renault Laguna
Poj. silnika (cm3): 1800
Paliwo: benzyniak
Wersja:: break
Rok prod.:: 1996
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 294
Skąd: Wrocław
Wysłany: 15 Luty 2010, 12:21   

Witam
Na 95% spadł(y) ci wodzik(i) ze skrzyni biegów. W sumie pierdoła, choć upierdliwa :) Koszt naprawy nie jest raczej morderczy :) Ja w BXie taka awarie naprawiłem bez kanału w ciągu 20min :) Nie wiem jak w XMie, ale w BXie dojście było od dołu. Możesz to "zadrutować" (taka prowizorka, ale skuteczna) i spokojnie bez nerwów dotrzeć do mechanika. Trzeba wodzik wymienić. Nie wiem ile w XMie, ale w BXie to był koszt ok 100zl.

_________________
"MHM"
 
 
maciek_gi

Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 1998
Paliwo: benzyna
Wersja:: XM 2.0i Ambiance
Rok prod.:: 1991
Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15 Luty 2010, 14:03   

Dzięki za info! Poczytałem sobie i wszystko by się zgadzało. Dostęp do skrzyni biegów jest chyba z dołu. Jeszcze zobaczę czy uda się to zrobić własnym sumptem (choć na pewno nie będzie łatwo w ten śnieg), czy podjadę do mechanika.

 
 
mhm
hydrocholik :)


Mój samochód: Renault Laguna
Poj. silnika (cm3): 1800
Paliwo: benzyniak
Wersja:: break
Rok prod.:: 1996
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 294
Skąd: Wrocław
Wysłany: 15 Luty 2010, 14:11   

Ja miałem to szczęście iż robiłem to latem leżąc na trawce pod autem :) Auto na pozycje serwisowa, cegłówki pod progi i wpełzłem pod skrzynie :)

_________________
"MHM"
 
 
maciek_gi

Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 1998
Paliwo: benzyna
Wersja:: XM 2.0i Ambiance
Rok prod.:: 1991
Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15 Luty 2010, 14:56   

Dzięki za pomoc i dobre słowo. Jednak z uwagi na uszkodzony konżektor i oklapnięte kule, u mnie pozycja serwisowa wygląda trochę inaczej niż w normalnym egzemplarzu ;-) , więc na razie, w realiach parkingowych nie bardzo to widzę. Do skrzyni biegów dostęp jest od dołu, więc będzie ciężko, szczególnie w ten śnieg.

Zatem wszystko wskazuje na to, że albo skorzystam z usług mechanika, albo poczekam aż zejdzie śnieg i zrobię wszystko za jednym zamachem: zawieszenie, elektrykę i skrzynię biegów.

No ale generalnie kamień spadł mi z serca bo bałem się że skrzynia biegów jest uwalona w trupa, albo czeka mnie wymiana czegoś bardzo drogiego.

 
 
Wodnikczek


Mój samochód: Xm
Poj. silnika (cm3): 2100
Paliwo: dizel TD
Wersja:: hatchback bez HA
Rok prod.:: 1999
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Gru 2009
Posty: 396
Skąd: Opole
Wysłany: 16 Luty 2010, 20:03   

maciek_gi napisał/a:
No ale generalnie kamień spadł mi z serca bo bałem się że skrzynia biegów jest uwalona w trupa, albo czeka mnie wymiana czegoś bardzo drogiego.

A chociaż sprawdzałeś na allegro ile kosztuje nowa skrzynia biegów :)

 
 
mhm
hydrocholik :)


Mój samochód: Renault Laguna
Poj. silnika (cm3): 1800
Paliwo: benzyniak
Wersja:: break
Rok prod.:: 1996
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 294
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16 Luty 2010, 21:06   

Nowa ?? Worek kasy :) Używka ? Też nie wiadomo :) Bo może się okazać, że kosztuje "Kup teraz" + remont :P Lepiej remontować (jeśli trzeba) to co się ma :) Kumple za remont automatycznych skrzyń do XMa płacili po ok. 2-3tys. Sądzę, że remont zwykłej skrzyni nie powinien kosztować więcej niż 1500zl. Ale czy trzeba ? Podejrzewam, że u kolegi maciek_gi to kwestia wodzików.

_________________
"MHM"
 
 
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5038
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 16 Luty 2010, 23:23   

Też sądzę, że to wodziki bo to często się zdarza. Tym bardziej, że opis usterki by się zgadzał z taką awarią, więc nie ma co biadolić tylko być optymistycznie nastawionym na tą sprawę. :D

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
wuwuzela
[Usunięty]

Wysłany: 16 Luty 2010, 23:34   

Zazwyczaj w francuskich autach wszelkie luzy badź ich brak zależy od wodzików bo to cześc która się najcześciej wymienia przy skrzyni...

 
 
maciek_gi

Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 1998
Paliwo: benzyna
Wersja:: XM 2.0i Ambiance
Rok prod.:: 1991
Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17 Luty 2010, 16:40   

Ha! Właśnie dowiedziałem się że będę mieć u znajomego dostęp do kanału!

Jestem człowiekiem o 2 lewych rękach, więc czeka mnie sporo zabawy. :) Mam nadzieję że cytrynka jakoś to przeżyje...

Tylko niech ten śnieg wreszcie stopnieje!

 
 
malibu1969

Mój samochód: citroen XM V6 24v
Poj. silnika (cm3): 3000
Paliwo: pb
Wersja:: pallas
Rok prod.:: 1992
Dołączył: 07 Sty 2010
Posty: 5
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 24 Luty 2010, 22:15   

Głowa do góry. Jest pewna opcja , Nie wiem jak u Ciebie ,ale w mojej V-ce mimo naprawdę fatalnego dostępu gdziekolwiek można sprawę wodzika spróbować załatwić od góry.Musisz tylko wyjąć z wozu zbiornik LHM-u . Banalna sprawa. Odczepisz przewód zasilający pompę i po wyciągnięciu filtra do wora go coby Ci wszystkiego nie zapaskudził.
Potem kilka manewrów i masz zbiornik na zewnątrz.Następnie musisz się wykazać sprytem i gibkim ciałem nurkując w dziurę . Wykonałem taki manewr tydzień temu gdy mi został tylko trzeci bieg po najechaniu na bryłę lodu. Zerknij ,może się uda.
Powodzenia.

 
 
morghul


Mój samochód: C5 Break 2.0 HDI 136KM
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: ON
Wersja:: Kombi
Rok prod.:: 2005
Dołączył: 24 Wrz 2010
Posty: 66
Skąd: Stargard
Wysłany: 28 Luty 2012, 11:01   

Koledzy, a ktoś się dobierał do tego wodzika w Xantii 2.1TD? Jak z dostępem? Od dołu czy da się z góry? Dzisiaj mi padł (chyba, bo lewarek lata na boki i jest tylko 3 i 4 bieg) a leje od rana i nie mam nawet jak spojrzeć od dołu.

 
 
audikom
Mechanik


Mój samochód: Xsara Picasso/XantiII /Citroeny XM,ZX,
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: B / B , G
Wersja:: van,AL4
Rok prod.:: 2004
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 18 Wrz 2011
Posty: 1223
Skąd: Puławy

Wysłany: 28 Luty 2012, 11:50   Xmen to super autko ale na pierwsze po kursie

Witam, w MkI 2.o wodziki sprawdzić od góry tylko dobrze poświecić .
Powinno się udać bez wyjmowania zbiornika LHM przy odrobinie umiejętności.
Jeżeli tylko spadł ten co przesuwa z pozycji 3-4 na pozycje 1-2 . Wtedy tylko wcisnąć i podjechać do mechanika żeby zrobił to lepiej.
Gorzej jeżeli wodziki zewnętrzne siedzą na miejscu a awaria trwa dalej.
Wtedy jest uszkodzenie na wodziku wewnętrznym i trza wyciągać skrzynkę .
W tym wypadku naprawa też nie jest wielce kosztowna i skomplikowana jednak za samo wyjęcie i włożenie skrzynki liczą 300-400 zł plus zapłata za dostanie się do wodzika wew. i zakołkowanie lub pospawanie go.
To na tyle optymistycznych wiadomości lecz większej awarii nie powinno być .


PS. Xmen to super autko ale na pierwsze po kursie i jak piszesz obu lewych rękach to chyba za duże wyzwanie .

_________________
KK
 
 
morghul


Mój samochód: C5 Break 2.0 HDI 136KM
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: ON
Wersja:: Kombi
Rok prod.:: 2005
Dołączył: 24 Wrz 2010
Posty: 66
Skąd: Stargard
Wysłany: 28 Luty 2012, 17:46   

Kolego audikom, dzięki za podpowiedź. Faktycznie udało się bez zbędnych ceregieli założyć cięgno na dźwignię. Spadło na zewnątrz. Trzeba było tylko odkręcić rurę od pokrywy filtra powietrza i podnieść pokrywę.
Weszło tak lekko że muszę wymyślić jakieś zabezpieczenie tego przegubu przed spadaniem ale to jak będzie cieplej.

Ktoś z kolegów wie czy wyrabia się tam kulka czy gniazdo przegubu? Cięgno wybierania biegu. Skrzynia ML5T.

 
 
robert
Aktywny



Mój samochód: Toyota Camry
Poj. silnika (cm3): 2994
Paliwo: LPG
Wersja:: EXCLUSIVE,
Rok prod.:: 1995
Pomógł: 40 razy
Dołączył: 13 Lis 2008
Posty: 1898
Skąd: Jedlina Zdrój
Wysłany: 4 Marzec 2012, 19:26   

Obstawiam gniazdo przegubu.

_________________
Staraj się pisać posty po polsku, jak najlepiej potrafisz. Nie interesuje mnie czy masz "dys-coś tam".
Forum nie jest agencją towarzyską, nie dogodzi każdemu.
... Dopóki cyka, wiem, że żyje ...

Łada Niva - jak się nie zawiesi to zawsze przejedzie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA