Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Wentylator chlodnicy chodzi jak chce
Autor Wiadomość
Darecki 1973


Mój samochód: citroen c4 picasso
Poj. silnika (cm3): 1,6 vti 120
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 15 Kwi 2017
Posty: 48
Skąd: Walbrzych-Boston UK
Wysłany: 29 Kwiecień 2023, 22:06   Wentylator chlodnicy chodzi jak chce

Witam. Od jakiegos czasu po kupnie auta mam problem z wentylatorem chlodnicy a mianowicie. Z tego co juz wiem to pompa wody jest sterowana przea ECU , ale nie wiem co steruje wentylatorem i gdzie jest ow czujnik dodam ze wentylator wlacza sie przy zimnej chlodnicy po przejechaniu okolo 8 kilometrow a na postoju po 5min chlodnica dalej zimna.Rezystor chlodnicy ten z przodu na chlodnicy wymieniony i dalej nic. Nie ma zadnych bledow ani ostrzezen o przegrzaniu. Po prosty wentylator pracuje wedlug swoich zasad, a jak wiadomo uklad chlodzenia wazna rzecz to chcialbym to rozwiazac przed latem.
Z gory dziekuje i pozdrawiam.

_________________

 
 
waldek40

Mój samochód: citroen C5
Poj. silnika (cm3): 2.0
Paliwo: benzyna/lpg
Wersja:: MK2 LIFTBACK
Rok prod.:: 2005
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Mar 2020
Posty: 157
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30 Kwiecień 2023, 07:52   

Wyłącz klimę i ustaw tak nastawy nadmuchu aby nie dmuchało na przednią szybę i sprawdź czy też tak się wiatrak załoncza

 
 
Darecki 1973


Mój samochód: citroen c4 picasso
Poj. silnika (cm3): 1,6 vti 120
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 15 Kwi 2017
Posty: 48
Skąd: Walbrzych-Boston UK
Wysłany: 30 Kwiecień 2023, 14:43   

Klima czly czas wylaczona a nawiew ustawiony mam na srodek bez wlaczania dmuchawy. Nawet jesli uruchomie silnik i pokretlo mam na max cieplo pozniej uruchamiam wszystko w roznych kombinacjach dmuchawa nawiew na szybe , srodek lub wszystko na raz nawet jak wcisne klime to i tak wentylator nie chodzi jest na cieplym to i klima sie nie wlacza. A po 5 min wentylator zaczyna chodzic niezaleznie od dmuchawy.

_________________

 
 
Darecki 1973


Mój samochód: citroen c4 picasso
Poj. silnika (cm3): 1,6 vti 120
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 15 Kwi 2017
Posty: 48
Skąd: Walbrzych-Boston UK
Wysłany: 1 Maj 2023, 13:17   

Hejka mam jeszcze takie pytanko w termostacie sa 2 czujniki jeden z przodu a drugi z tylu wie ktos moze za co sa odpowiedzialne i skoro wentylator uruchamia sie na 5 min to musi to sterowac jakis przekaznik , ale gdzie go szukac.

_________________

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 1 Maj 2023, 15:05   

A moze zaczalbys od diagnozy ukladu silnika i klimatyzacji? Moze w sterowniku pojawia sie sporadycznie blad, a wtedy wlacza sie wentylator? Moze wystarczy odkryc, co to za blad i poczynic odpowiednie kroki? Na obudowie termostatu sa dwa czujniki. Jeden to zwykly czujnik temp. silnika - moze miec przerwe elektryczna po nagrzaniu i wlacza sie wentyltor, a drugi to czujnik polozenia termostatu i jego usterka tez moze wnosic anomalie w dzialanie wentylatora. Od samego poczatku zadajesz tylko pytania, a jeszcze ani razu nie robiles diagnostyki sterownika i to nie byle czym, a po prostu Lexia. Mysle, ze to moze wiele wyjasnic. Swoja droga to czujniki temp. sa slaba strona Citroena, ale dotyczy to tez wielu marek, praktycznie wszystkich. Wentylatorem steruje sterownik silnika na podstawie zebranych parametrow stanu ukladu chlodzenia

 
 
Darecki 1973


Mój samochód: citroen c4 picasso
Poj. silnika (cm3): 1,6 vti 120
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 15 Kwi 2017
Posty: 48
Skąd: Walbrzych-Boston UK
Wysłany: 4 Maj 2023, 14:34   

Witam. I o to mi mniej wiecej chodzilo , nie szukalem konkretnych odpowiedz bo takich zazwyczj nie ma tylko nakierowanie mnie na mozliwosci diagnozowania usterki. bo jak pamietam kiedy ja sie bawilem w takie sprawy to bylo prosciejsze uklad chlodzenia byl tylko wyposazony w czujnik temperatury ktory przez przekaznik uruchamial wentylator i termostat byl prostym w budowie urzadzeniem. Mam takie informacje od poprzedniego wlasciciela ,ze klima byla naprawiana bo byl wyciek jak i tez termostat byl wymieniany w 2021 roku , a po wymianie bylo cos nie tak i auto wrocilo do warsztatu po czym stwierdzili ze nie taki termostat wstawili po wymianie na wlasciwy (ponoc) nic sie nie dzialo tyle wiem. Mam diag box choc nie wiem czy mam lexie sprawdze i pytanko jak sie zabradz do tej diagnostyki sterownika tam w programie bedzie jakis temat odnosnie tego sterownika no i na co zwrocic uwage przy tej doagnostyce. Z gory dziekuje.

_________________

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 4 Maj 2023, 18:44   

Diagbox jest tez odpowiedni. To odmiana Lexii. Sprawdz, czy w sterowniku silnika nie ma bledu przejsciowego, d otyczacego czegokolwiek. W Twoim pojezdzie moze juz byc funkcja ochrony silnika , polegajaca na wlaczaniu wentylatora z powodu bledu w sterowniku. Po drugie, to sprawdz jaka temp. pokazuje czujnik temperatury i czy czasami wartosc wskazywana nie jest zmienna, tj. pokazuje zmiany temp. w czasie pracy silnika niestabilna, np. raz 85°, a za chwile 80°, co moze oznaczac usterke w czujniku. Szczegolnie po tych 5 minutach, o ktorych pisales. Warto sledzic tez wskazania temp. po wlaczeniu wentylatora. Jesli tu wszystko bedzie w porzadku, problem moze dotyczyc klimatyzacji, ktora tez steruje wentylatorem. Problem moze tez dotyczyc sterownika , ktory steruje wentylatorem, a to przeciez tez troche elektroniki, duzo miejsc z ewentualnym zimnym lutem, czy tez zlym kontaktem. W parametrach mozna znalesc stan wysterowania wentylatora, stan temp. itd.
Powodzenia w szukaniu.

 
 
Darecki 1973


Mój samochód: citroen c4 picasso
Poj. silnika (cm3): 1,6 vti 120
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 15 Kwi 2017
Posty: 48
Skąd: Walbrzych-Boston UK
Wysłany: 7 Maj 2023, 15:46   

Witam. A wiec tak Diagbox podpiety uruchomiony i tak zdjecie Nr. 1 .Nie podoba mi sie "sprezarka zalaczona" klima wylaczona nawiew na srodek dmuchawa zero. 10 min uruchamia sie wentylator zdjecie Nr. 2 temperatura jak widac 62 stopnie , czyli wyglada na to ze wentylator nie ma nic wspolnego z czujnikiem temperatury. Zdjecie Nr. 3 mija kolejne 10 min wentylator wciaz chodzi temperatura 80 stopni.I kolejna ciekawostka po wsisnieciu gazu i odpuszczeniu Zdjecie Nr. 4 tam gdzie bylo "sprezarka zalaczona" zmienia sie na "zmiana stanu celowo zablokowana" i zaraz znika do "sprezarka zalaczona" temperatura 81 stopnie i tak juz caly czas nie rosnie nie spada nawet po 25 min dodam ze wentylatoe wciaz chodz zdjecie Nr. 5. Kacze test bo to juz nie ma sensu na postoju. I sklaniam sie do problemu z klimatyzacja tylko pytanie co?. A i jeszcze jedno na koniec wlaczylem klime nawiew i wszystko dziala, ale jak widac na zdjeciu Nr. 5 nic sie nie zmienilo.

_________________

 
 
Darecki 1973


Mój samochód: citroen c4 picasso
Poj. silnika (cm3): 1,6 vti 120
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 15 Kwi 2017
Posty: 48
Skąd: Walbrzych-Boston UK
Wysłany: 7 Maj 2023, 15:49   

Nie weszly zdjecia.

_________________

 
 
Darecki 1973


Mój samochód: citroen c4 picasso
Poj. silnika (cm3): 1,6 vti 120
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 15 Kwi 2017
Posty: 48
Skąd: Walbrzych-Boston UK
Wysłany: 7 Maj 2023, 16:06   

Ok zmienilem pixele.



Zdjecie 5.jpg
Zdjecie nr 5
Plik ściągnięto 19 raz(y) 2,01 MB

Zdjecie 4.jpg
Zdjecie nr 4
Plik ściągnięto 12 raz(y) 1,8 MB

Zdjecie 3.jpg
Zdjecie nr 3
Plik ściągnięto 12 raz(y) 1,59 MB

Zdjecie 2.jpg
Zdjecie Nr 2
Plik ściągnięto 14 raz(y) 1,89 MB

Zdjecie 1.jpg
Zdjecie nr 1
Plik ściągnięto 13 raz(y) 1,73 MB

_________________

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 7 Maj 2023, 17:25   

Ewidentnie cos nie tak ze sterownikiem klimatyzacji. W C4 jest to chyba panel sterowania i sterownik silnika, ale nie mam pewnosci. Problem moze dotyczyc tez zwartego przekaznika w BSI, o ile sterowanie klimy przechodzi przez BSI. Sprezarka nie moze byc caly czas wlaczona. No i jeszcze jedno: moze gdzies jest blad tlumaczenia nazwy parametrow w diagboxie, sadze jednak , ze w miare poprawnie pokazuje nazwe parametru. Radzilbym skonsultowac problem z jakims dobrym elektrykiem, (elektronikiem).

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA