Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Forum techniczne - C4 Picasso I

Toshiro - 26 Luty 2024, 18:16
Temat postu: C4 Picasso I
Witam Wszystkich Serdecznie. Jestem tu nowy. Posiadam C4 Picasso 16 HDI 82 kW . Czy ktoś z Was śledził w czasie rzeczywistym napięcie ładowania w swoim autku ? Ostatnio włożyłem do gniazda zapalniczki ładowarkę USB w której jest voltomierz i tak całkiem przez przypadek zauważyłem dziwne rzeczy. Z tego co mi wiadomo prawidłowe napięcie powinno oscylować w granicach 14 do 14,4 V. U mnie podczas jazdy na światłach mijania napięcie jest ok 14 - 14,2 V. Jak przejdę na światła dzienne to mam 14,7- 14,9. A podczas zjazdu z górki kiedy zdejmuję nogę z gazu i jadę na biegu podskakuje do 15,1 - 15,2. Zastanawiam się teraz czy jadąc tak przez dłuższy czas np w górach nie dojdzie do jakiegoś uszkodzenia w instalacji. ? Mam ten samochód od niedawna i na szczęście nie jezdziłem nim zbyt dużo. Co o tym myślicie ? Pozdrawiam
sasun71 - 26 Luty 2024, 20:50

Toshiro, Witam:)Według mnie masz już inteligentne ładowanie :mrgreen: Nie przestrasz się jak zobaczysz 12v w czasie jazdy w trasie aby i czasem jak doładuje aku nawet po zapłonie a jak włączysz światła to skoczy np.13.4v ładowanie by po ich wyłączeniu spaść z powrotem;) i też tak mam jak opisujesz w tym ładowanie 15.1v .Moje to C4 b7 -tu nie ma już alternatora na starych zasadach..
Toshiro - 26 Luty 2024, 21:58

Dzięki za odpowiedź. Uspokoiłeś mnie. Ale nie mogę tego pojąć np że po dwudniowym postoju ładowanie po uruchomieniu jest rzędu 12,5 V
dejnekomirek - 26 Luty 2024, 22:37

Alternator ma ograniczona moc. Po odpaleniu silnika w aucie, ktore troche stalo, napiecie moze spasc nawet ponizej 12V, alternator prad ladowania reguluje napieciem. Chodziles do szkoly to troche fizyke powinienes znac. 12.5 V swiadczy , ze ladowanie dziala. Taka wartosc napiecia to minimum , ktore powinien miec dobry akumulator. Druga sprawa, ze ta regulacja jest ekologiczna, Ona dba o jak najnizsze zuzycie paliwa, Wazne, ze auto funkcjonuje i nie szukaj problemu
sasun71 - 27 Luty 2024, 20:45

Toshiro, Po przekluczeniu stacyjki zaczynają świece chyba i mam spadek poniżej 12v,odpalam i nadal mam 12v jak auto jeździło więcej dzień wcześniej (odczyt w rozruch to nawet 11.5v zanotowane przez miernik) ,jadę kawałek i nic,chyba że włączę światła mijania zaczyna coś ładować;) tak ma np dwa dni po trasie ,a jak już jazda koło komina to ładowanie wzrasta po odpaleniu na np:13.4 bywa że na max 15.1v .A doświadczenia mam z tym od zakupu czyli ponad dwa lata :-D
robson - 4 Marzec 2024, 22:46

No i teraz wiem, dlaczego żarówki się w tych nowszych samochodach jarają ;)
sasun71 - 5 Marzec 2024, 19:34

robson, Byle jakie to się jarały w Xsarze przy 14.4v ,jak przeszłem na żarówki Philipsa +30% to miałem spokój i lepsze światło ,to samo na C4 mam spokój..Jak sąsiad kupował marketowe to klękał przy kole i nadkolu co tydzień by dostać się długim kluczem do żarówki-jak mu powiedziałem że niech zmieni na lepsze droższe to klęczy aby w kościele :mrgreen:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group