Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Dział hydrowozów - Tester Sfer zawieszenia

arturromarr - 12 Styczeń 2023, 21:26
Temat postu: Tester Sfer zawieszenia
Cześć,
Zabrałem się kiedyś za projekt urządzenia do testowania sfer na bazie podnośnika samochodowego.
Powstał wstępny projekt, którego najważniejszym elementem jest specjalna nakrętka.
Pomógł mi ją, ktoś wykonać więc urządzenie ma szansę na realizację.
Poniżej widoki modelu testera wykonane w programie FreeCAD.
Projekt będzie wymagał modyfikacji zbiornika oleju, żeby było łatwiej go wykonać.

safran65 - 12 Styczeń 2023, 22:12

Super, trzymam kciuki :->
dejnekomirek - 12 Styczeń 2023, 22:34

Najlatwiejszy tester sfer mialem kiedys w Serwisie Citroena w Kolobrzegu. Najtanszy tester wtryskiwaczy ( tych jeszcze z pompa wtryskowa, a wiec zakres do 200 Bar) i gniazdo sfery akumulatora wspomagania kierownicy, ta tzw siodma kula w CX , BX , czy tez Xsantia, polaczone zwykla rurka z testerem. Dzialalo to doskonale i nie trzeba bylo kombinowac. Jako czynnik mozna uzyc olej napedowy, pasujacy zreszta idealnie do testera wtryskow. Koledzy stworzyli tez piekny przyrzad do nabijania sfer. Oczywiscie starego typu. Od C5 zaczela sie era doskonalych wrecz i bardzo trwalych sfer. Firma zarabiala niezle pieniadze na nabijaniu kul. Przyciagalo to klientow z duzej odleglosci.
arturromarr - 14 Styczeń 2023, 20:20

Najprostszy tester widziałem zrobiony z tylnego siłownika zamocowanego w ręcznej prasie. W przewód zasilający wkręcony był manometr i tyle.
Najprostsze najczęściej jest to co mamy po ręką i przy użyciu możliwości, którymi dysponujemy.

Model nakrętki (właściwie trójnika) trochę uaktualniony do większego wałka z którego powstał prawdziwy element.
Wykonane z frezarce CNC z pomocą kolegi.

sasun71 - 15 Styczeń 2023, 12:43

Brawa dla kolegi,gwint pewnie wygniatakiem,i fajna fazka mu wyszła :-P Pewnie w pośpiechu;)
arturromarr - 18 Styczeń 2023, 21:27

Gwint zrobiony frezem do gwintów, ale faktycznie fazy nie chciało się robić, ważne, że wkręca się dobrze. :-)
diodalodz - 20 Styczeń 2023, 02:11

ja kupiłem pompę do siłowników blacharskich i podstawkę od sfery akumulatorowej hamulców od v6. Miedziany przewód wlutowałem łącznik M10x1 i i tak połączyłem z pompą. po drodze trójnik i manometr.
sasun71 - 20 Styczeń 2023, 17:22

arturromarr, Bardziej mnie chodził o tzw.,,podpis ''czyli szczególne zrobienie na sztuce niż brak fazki;) Ale pomijając poradził sobie bez tokarki..
dawidd - 4 Luty 2023, 11:14

a może ktos ma takie cos na sprzedaż? Kiedyś pojawiło sie 10 szt na FB, ale sie spóźniłem

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group